Büyük Kolej: Ankara Özel Okul, İlkokul, Ortaokul, Lise, Kolej, Fen Lisesi

BEDEN PERKÜSYONU

Beden perküsyonu olarak da bilinen beden müziği, kompozisyon ve koreografinin büyülü bir karışımıdır. Müzik dansın şekillerini ve örüntülerini yaratırken, dans müzikteki sesleri ve ritimleri oluşturur. Böylece müzik “görünür”, dans “işitilir” bir hale gelir. Beden müziği çok eskilere uzanan, belki de ilk müzik/dans biçimidir. İnsanlar, taşlara veya ağaç kütüklerine şekil vererek müzik aletleri yapmaya başlamadan çok önce muhtemelen el çırparak, parmak şıklatarak, ayaklarını yere vurarak ve ses çıkararak müzik/dans fikirlerine hayat verirlerdi.

Beden perküsyonu, ellerin ayakların bedenle birlikte vurmalı bir enstrüman olarak kullanıldığı bir alandır. Müzik ve hareketin tam da ortasında yer alır. Çalanın da çalınanın da aynı kişi olması, beden perküsyonunun benzersiz bir özelliğidir. “Kendin Kendini Çal”ma süreci “ben”in “beden”le olan ilişkisinde ritim-müzik-hareket-dil aracılığıyla bir kendini ve ötesini keşfetme, fark etme yolculuğuna dönüşmektedir. Bu kendini keşfetme sürecinde yerçekimi aracılığıyla, kendimizi akışa bırakmayı öğreniriz adım adım. Sese yol açan hareketin farkında olmakla ve yerçekimine kendini bırakabilme becerisi kazandıkça ortaya beden perküsyonu çıkar.

Müzik derslerimizde etkin bir şekilde kullandığımız ritim ögesi bizlere yeni kapılar açmaktadır. Ritim grubumuzla öğle aralarında çeşitli çalışmalar yaparak bedenimizi ritim ile birleştiriyoruz.

Galeri

 
Bildirim