TÜRKİYE 21. ZEKÂ OYUNLARI YARIŞMASINDA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİMİZİN TÜRKİYE DERECELERİ

5.1.2017

Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması, 1996 yılından beri, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, ODTÜ ve TÜBİTAK’ın da katkılarıyla Türkiye Zekâ Vakfı tarafından düzenlenmekte ve büyük ilgi görmektedir. Yarışma, etkinliğin yurt çapında duyurulması ile başlar. Ulusal gazete ve dergilerde, üniversitelerde, ilköğretim okullarında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde ve internette duyurulan yarışmaya, yaş ve eğitim sınırlaması olmadan dileyen herkes katılabilir. Türkiye Zekâ Vakfı tarafından belirlenen ve duyurulan süre içerisinde yarışmaya katılanlardan başarılı olanlar, Yarı Final Sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu aşamayı da başarıyla geçen yarışmacılar, Ankara’da düzenlenen Final Sınavına katılırlar. Final Sınavı ile aynı gün düzenlenen ödül töreninde finalistlere plaket ve ödüller verilir.

Ortaokul olarak dört öğrencimiz ile OYUN 2016’ya katıldık. Üç aşamalı yarışmanın ilk iki bölümünü başarı ile geçen bu öğrencilerimiz final sınavına girmeye hak kazandılar.

Finalde 141 öğrenci yarıştı ve 100 puan üzerinden 7-C sınıfından Çınar Kanbur 77 puanla sekizinci,  7-C sınıfından Taylan Aslan 67 puanla onuncu, 8-A sınıfından Ülkü Ceren Özer 66 puanla on birinci ve 7-C sınıfından Eylül Güler 64 puan alarak on üçüncü oldu. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlarız.