Ortaokul Bilim Şenliği

Her yıl Nisan veya Mayıs ayında düzenlenen geleneksel bir etkinlik olan Bilim Şenliğinde öğrencilerin,  araştırmacı, üretken, bilimsel yöntem basamaklarını özümsemiş,  bilgiyi yaşamla ilişkilendirebilen ve uygulayabilen bireyler olması hedeflenerek öğrencilere gerekli yönlendirmeler yapılır. Öğrenciler, ilgi duydukları bir konuda hazırladıkları projelerini şenlik günü Büyük Kolej Çok Amaçlı Spor Salonunda sergileyerek Büyük Kolej öğrencileri, ve diğer okullardan gelen misafir öğrenciler, veliler ve genellikle üniversitelerden jüri olarak gelen üç öğretim üyesine sunar. Bu sayede Bilim Şenliği sadece bilimsel çalışma yöntemlerini öğretmek ile kalmaz, öğrencilerin kendilerini  ifade etmelerine fırsat verir. Proje sahibi öğrenciler, ilgi duydukları konuları uygulamalı olarak görmenin ve göstermenin heyecanını yaşarken diğer katılımcılar da Fen ve Teknoloji ile ilgili birçok konuda ilginç ve işlevsel  bilgilere sahip olurlar.

Fen bilimleri Zümresi, projenin karar verilmesinden Bilim Şenliği bitimine kadar, proje sahibi öğrencileri takip ederek onlara rehberlik eder.

Türkçe Tiyatro

Ortaokul Türkçe Tiyatro Kulübü bünyesinde yıl boyunca yapılan çalışmaların sonucunda, her yıl haziran ayında bir oyun sergilenir. Okullar başladığında yapılan tiyatro seçmeleri sonucunda oluşan ekiple kulüp derslerinde okuma ve ezber provaları başlar. 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan kulüp çalışmalarında, Türkçe öğretmenleri eşliğinde, bir tiyatro eseri sergilemenin aşamaları öğretilir ve öğrencilerin topluluk önünde konuşma veya etkinlikte bulunma becerilerinin gelişimine katkı sağlanır.

Ağaç Dikme Etkinliği

Ortaokul öğrencilerinin de katıldığı Ağaç Dikme Etkinliği, her yıl düzenlenen kampanya sonucunda satın alınan fidanların dikimi için Büyük Kolej Hatıra Ormanına düzenlenen gezi ile sonuçlandırılır. Gezi süresince öğrenciler ağaçları tanır, ağaç dikmeyi öğrenir ve ilk fidanlarını toprakla buluşturur.

Yıl Sonu Sergisi

Okul Öncesi öğrencilerinin yıl boyunca Görsel Sanatlar ve Seramik derslerinde farklı boyama ve çizim teknikleriyle yaptığı çalışmalar, yıl sonunda düzenlenen Plastik Sanatlar Sergisi kapsamında velilere sunulur.