KANGURU MATEMATİK YARIŞMASI BAŞARIMIZ

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli “Kangourou Sans Frontieres” Derneğine bağlı olarak 80 ülkede uygulanmaktadır. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşmaktadır.

Her yıl Mart ayının üçüncü haftası düzenlenen bu yarışma ile bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bu yarışmada amaç öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmektir.

2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamada tüm Türkiye’den 13 bine yakın öğrenci katılmıştır.  2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye’de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavımıza ise 51 ilden 400’den fazla okul katılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 2017 yılında 35 bine yaklaşmıştır.  2018 yılında ise Büyük Kolej olarak ilk kez katıldığımız bu yarışmada birçok öğrencimiz yarı final sınavını geçerek final sınavına katılmaya hak kazandılar.  Final sınavının ardından 12. sınıflar kategorisinde 12 Fen lisesi sınıfımızdan Utku Ağtaş Türkiye 5. si Bora Fatih Kazancı Türkiye 10. olmuştur.  11. sınıflar kategorisinde 11 Fen Lisesi öğrencimiz Mert Eren ise Türkiye 4.sü olmuştur.  Sınava katılarak okulumuzu temsil eden tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz .