ÇİSEL ANAÇOĞLU AVRUPA DÖRDÜNCÜSÜ

Milli Takım sporcusu Çisel Anaçoğlu, Riga’da düzenlenen Avrupa Yaş Gurupları Satranç Şampiyonası 12 Yaş Altı kızlar kategorisinde önemli bir başarıya imza atarak şampiyonayı birinci ile eş puanda tamamladı.İlk beş sporcunun kupa ve madalya  kazandığı yarışmayı averajla dördüncü olarak tamamladı.

2018 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’nda Büyük Kolej Ortaokulu Öğrencisi Çisel Anaçoğlu(7D) turnuvayı 7 puanla tamamladı ve kupayı ülkemize kazandırdı. Şampiyonayı 7 puanla tamamlayan ilk dört sporcu arasında olan Çisel Anaçoğlu, averajla dördüncülük kupasının sahibi oldu. Oynadığı 9 karşılaşmayı 6 galibiyet, 2 beraberlik, 1 mağlubiyet ile tamamladı.

Türkiye Satranç Federasyonu’nun geçtiğimiz Şubat ayında düzenlediği Türkiye Yaş Gurupları Turnuvası’ndaki başarısıyla Letonya’nın Başkenti Riga’da ülkemizi temsil etmeyi hak kazanan Milli Takım Sporcusu Çisel Anaçoğlu, tutkuyla çalışmasının karşılığını aldı ve göğsümüzü kabarttı.

 

Riga’da 19 Ağustos tarihinde başlayan  2018 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası 30 Ağustos günü oynanan dokuzuncu tur karşılaşmalarıyla sona erdi. 8-18 yaş aralığında 47 ülkeden toplam 1080 sporcu puan almak için mücadele etti.

Türkiye Satranç Federasyonu, farklı yaş guruplarında  29 sporcu ile turnuvaya katıldı. Türk sporcu kafilesinde en iyi sonuç 12 Yaş Altı Kızlar Kategorisi’nde Çisel Anaçoğlu ile geldi;

 

Yüzyılı aşkın bir süredir satranççı yetiştiren Hollandalı “Van Foreest” ailesinden Machteld Van Foreest’i 8.turda yenen Çisel Anaçoğlu, son tur Rus rakibinden de galibiyet alınca zirveye ulaştı.Kendi gurubunda 82 iddialı yarışmacı arasından sıyrılarak bu başarıya ulaşan Çisel Anaçoğlu ile her zaman olduğu gibi gurur duyuyoruz. Hem okul başarıları hem sporcu disiplini  hem de alçakgönüllü davranışlarıyla örnek bir öğrenci olan Çisel’e önümüzdeki günlerde Gebze’ de düzenlenecek Dünya Gençler Satranç Şampiyonası’nda başarılar diliyoruz.

 

Machteld Van Foreest  – Çisel Anaçoğlu

İtalyan Açılışı

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Af6 4.d3 Fe7 5. 0-0 d6 6.a4 0-0 7.Ke1 Aa5 8.Fa2 c5 9.c3 Ac6 10.Abd2 Fe611.Fxe6 fxe6  12.Ac4 Ve8 13.Vb3 Vd7 14.a5 Ah5 15. a6 b6 16. Fe3 Af4 17.d4 exd4 18.cxd4 Ah3+ 19.Şf1 cxd4 20.Fc1 Af4 21. Kd1 d5 22 Ace5 Axe5 23. Axe5 Vd6 24.Af3 e5 25.Ke1 Vb4 26.Va2 Vb5+ 27.Şg1 Fb4 28. Kd1 Ah3+ 29. gxh3 Kxf3 30.Vxd5+ Vxd5 31.exd5 Kaf8 32.Fd2 Fd6 33.Kac1 Kxf2 34.Kc6 K2f6 35.Ke1 Ke8 36.Ff4 Kxf4 37.Kxd6 e4 38.Kc6 e3 39.d6 Kf7 40.Kc7 Kxc7 41.dxc7 Kc8 42.Şf1 Kxc7  43.Kd1 Kf7+ 44.Şe2 Kf2+ 45.Şd3 Kxb2 46.Kc1 Kd2+ 47. Şe4 e2 48. Ke1 d3 49. Şe3 Kd1 50. Şf2 Kxe1  0-1

 

 

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3  K rtg+/-
1 14 Karmanova Olga Dm. RUS 1730 7,0 0,0 48,0 52,5 40 89,2
2 7 Bashylina Luisa GER 1817 7,0 0,0 48,0 52,5 40 20,4
3 12 Tarasenka Aliaksandra BLR 1747 7,0 0,0 46,0 49,0 40 44,0
4 13 Anacoglu Cisel TUR 1734 7,0 0,0 40,0 43,5 40 72,4
5 8 Kozachenko Maria UKR 1792 6,5 0,0 46,0 49,0 40 34,8
6 11 Alekseenko Mariya RUS 1750 6,5 0,0 44,0 48,0 40 37,2
7 9 WCM Mikheeva Galina RUS 1776 6,5 0,0 40,5 44,5 40 -9,2
8 19 WCM Shubenkova Veronika RUS 1700 6,0 0,0 52,0 54,5 40 42,4
9 47 Tsirekidze Barbare GEO 1413 6,0 0,0 51,0 56,0 40 198,0
10 4 WFM Zvereva Margarita RUS 1898 6,0 0,0 46,0 50,0 40 -63,2
11 45 WCM Gasimova Samra AZE 1437 6,0 0,0 42,5 47,0 40 159,2
12 39 Abramova Tatiana RUS 1516 6,0 0,0 40,5 42,0 40 112,8
13 27 Denic Hana SRB 1631 6,0 0,0 39,5 42,0 40 4,8
14 20 Mroz Lena POL 1685 6,0 0,0 33,5 35,0 40 -73,2
15 2 WCM Gaal Zsoka HUN 2008 5,5 0,0 46,5 50,5 40 -90,0
16 3 Karacsonyi Kata HUN 1961 5,5 0,0 43,5 47,0 40 -96,0
17 1 Van Foreest Machteld NED 2135 5,5 0,0 41,5 45,5 40 -110,8
18 31 Dakic Marta SRB 1614 5,5 0,0 41,5 44,0 40 40,0
19 10 WCM Keskin Elif TUR 1775 5,5 0,0 40,0 44,5 40 -85,6
20 37 Rozmanec Pia SLO 1523 5,5 0,0 39,0 41,5 40 19,6
21 38 Gasparyan Milena ARM 1518 5,5 0,0 39,0 39,5 40 58,0
22 5 Roebers Eline NED 1857 5,5 0,0 38,5 43,0 40 -92,0
23 24 WCM Cherepanova Evita RUS 1660 5,5 0,0 38,0 41,5 40 -31,2
24 22 Cornileau Juliette FRA 1670 5,5 0,0 36,5 39,0 40 -82,8
25 32 Korovina Yana RUS 1556 5,0 0,0 46,0 49,0 40 68,0
26 16 Dubovyk Anastasiia UKR 1721 5,0 0,0 44,0 48,0 40 -76,8
27 21 Donchenko Ekaterina RUS 1673 5,0 0,0 43,5 48,0 40 -44,4
28 18 WCM Zavivaeva Emilia RUS 1715 5,0 0,0 42,5 47,0 40 -82,8
29 53 Karavitaki Antonia GRE 1386 5,0 0,0 42,0 46,0 40 136,0
30 6 Mihelic Vesna SLO 1854 5,0 0,0 40,5 43,0 40 -112,8
31 28 Lomakina Anzhelika UKR 1627 5,0 0,0 38,5 41,5 40 -50,4
32 41 Fizerova Lucie CZE 1456 5,0 0,0 37,5 40,5 40 22,8
33 59 Jafarova Aysel AZE 1332 5,0 0,0 37,0 38,5 40 92,8
34 46 Lindstad Livia NOR 1433 5,0 0,0 34,5 37,0 40 39,2
35 40 Blokhin Sofia EST 1500 4,5 0,0 43,5 46,0 40 35,2
36 33 Zabrzanska Weronika POL 1545 4,5 0,0 43,0 46,5 40 43,2
37 34 WCM Gadasi Noam ISR 1540 4,5 0,0 43,0 46,5 40 28,4
38 42 Sippola Sara-Olivia FIN 1450 4,5 0,0 42,0 45,5 40 93,6
39 61 Sichinava Mariam GEO 1303 4,5 0,0 41,0 44,5 40 126,0
40 48 Badalyan Seda ARM 1408 4,5 0,0 40,0 43,5 40 58,4
41 17 Alimova Dana RUS 1716 4,5 0,0 40,0 43,5 40 -91,6
42 55 Salajan Stefania ROU 1359 4,5 0,0 40,0 43,0 40 98,4
43 29 Nordquelle Amelia NOR 1627 4,5 0,0 39,5 43,5 40 -51,6
44 70 Paknyte Elzbieta LTU 1244 4,5 0,0 38,5 42,0 40 102,0
45 35 Larre Linnea NOR 1536 4,5 0,0 38,0 41,0 40 -50,8
46 62 Ter-Avetisjana Agnesa Stepania LAT 1299 4,5 0,0 36,5 39,5 40 43,6
47 52 Petricenco Ana MDA 1393 4,5 0,0 35,5 38,5 40 1,2
48 43 Katter Marlene AUT 1447 4,5 0,0 33,0 35,5 40 -58,4
49 51 Smirnova Jekaterina LAT 1399 4,5 0,0 31,5 34,0 40 -46,0
50 56 Kucharska Helena POL 1349 4,0 0,0 42,5 46,0 40 109,6
51 36 Zulfugarli Mahluga AZE 1531 4,0 0,0 41,5 44,0 40 -16,8
52 66 Thatte Nandinee ENG 1282 4,0 0,0 38,0 40,5 40 60,4
53 69 Zrmanovska Mihaela MKD 1254 4,0 0,0 37,0 40,5 40 100,0
54 30 Berezovsky Fiorina MNC 1625 4,0 0,0 36,0 37,5 40 -99,2
55 64 Levchenko Marina EST 1287 4,0 0,0 35,5 38,5 40 92,4
56 81 Sukyte Kotryna LTU 0 4,0 0,0 34,5 37,0
57 50 Stagno Milena MLT 1404 4,0 0,0 34,5 36,0 40 -20,0
58 25 Oz Irem Ezra TUR 1654 4,0 0,0 34,0 37,0 40 -125,2
59 23 Basa Manasvita NED 1668 4,0 0,0 32,5 35,5 40 -140,8
60 57 Morote Luna BEL 1347 4,0 0,0 32,0 33,5 40 -9,6
61 74 Smirnova Jekaterina EST 1170 3,5 0,0 38,5 42,0 40 86,8
62 65 Sergejeva Sofija LAT 1287 3,5 0,0 35,5 39,0 40 56,0
63 68 Lapushnian Maya ISR 1262 3,5 0,0 34,0 35,5 40 10,8
64 58 Spada Vittoria ITA 1335 3,5 0,0 31,5 34,0 40 -2,8
65 54 Trgovac Marta CRO 1374 3,5 0,0 31,5 32,0 40 -107,6
66 75 Adlen Noya ISR 1153 3,5 0,0 31,0 33,5 40 48,8
67 44 Romanova Ela SVK 1446 3,5 0,0 31,0 33,5 40 -104,8
68 26 Ray Hiya WLS 1643 3,5 0,0 29,5 32,0 40 -137,2
69 15 Sala Giulia ITA 1723 3,5 0,0 25,0 26,5 40 -196,8
70 72 Macharashvili Ana GEO 1228 3,0 0,0 35,5 38,5 40 38,0
71 49 Kaliontzaki Argyro Evanthia GRE 1404 3,0 0,0 35,0 35,5 40 -55,6
72 73 Lazovic Emilija SRB 1172 3,0 0,0 33,0 33,5 40 1,2
73 63 Misiuk Monika LTU 1288 3,0 0,0 32,0 32,5 40 -47,6
74 76 Eremina Viktoria RUS 1132 3,0 0,0 29,0 30,5 40 26,4
75 82 Vyas Alisha ENG 0 3,0 0,0 27,5 28,0
76 67 Tokranova Evelina LAT 1280 2,5 0,0 34,0 36,5 40 -22,8
77 60 Selvik Elma NOR 1310 2,5 0,0 33,5 34,0 40 -63,2
78 77 Spirkova Marija LAT 1015 2,5 0,0 30,0 31,5 40 27,2
79 78 Hadziabdic Nadja BIH 0 2,5 0,0 28,5 30,0
80 80 Orlova Darya EST 0 1,5 1,0 27,5 28,0
81 71 Camacho Filipa Fernandes Brit POR 1229 1,5 0,0 28,5 29,0 40 -29,6
82 79 Mosurovic Milena MNE 0 0,5 0,0 25,0 26,5