13.ULUSLARARASI COĞRAFYA OLİMPİYATLARI (İGEO)

18.2.2016

13 Şubat 2016 Cumartesi günü İstanbul Özel Enka Okullarında gerçekleştirilen 13.Uluslararası Coğrafya Olimpiyatları 2. Aşama İngilizce Multimedya Sınavı ( 40 soruluk dijital ortam sınavı ) 10.30-11.30 saatleri arasında yapıldı.

Bu sınava Büyük Fen Lisesi 12. sınıf öğrencilerinden Sude BÖLER ve 11. sınıf öğrencilerinden Bengi BAYAR ile Baran KIRDAR katıldılar. Öğrencimiz Baran Kırdar, 44 öğrenci arasından büyük bir başarı elde edip 8.olarak 13.Uluslararası Coğrafya Olimpiyatlarının bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazandı. Bu aşamayı geçen öğrenciler öğleden sonra Sarıyer sırtlarına arazi inceleme çalışmasına götürüldü. Bu çalışmadan sonra arazi ile ilgili çalışma sınavı (harita yorumlama ve analiz etme) 15.00-16.00 saatleri arasında yapıldı. Sınav sonucuna göre ilk sekiz içinde yer alan okullar Büyük Kolej – Özel Sanko Lisesi – Kuleli Askeri Lisesi – Robert Amerikan Lisesi – TED Ankara Koleji – İzmir Özel Türk Koleji – İstek Özel Antalya Koleji olmuştur.

Öğrencimiz Baran Kırdar on altı öğrenci içinden sınavı 6. olarak kazanmıştır.

Bundan sonraki sınav 28 Şubat 2016 tarihinde İstanbul Özel Enka Okullarında poster sunumları yapılarak gerçekleşecektir. Her öğrenciye ayrı bir poster sunum konusu verilmiştir. Öğrencimiz Baran Kırdar’ın konusu Kentleşme (urbanization) dir. Poster sunumunu geçen 4 öğrenci “Türk Takımı”nı oluşturup Çin’in Pekin kentindeki sınavda ülkemizi temsil edeceklerdir.